falup_hero_2

Om Falu P

Falu P AB är Faluns största parkeringsförvaltare och ansvarar för närmare 3000 parkeringsplatser i centrum med omnejd. Vi anlitar Q-Park för övervakning av våra parkeringsplatser.

Falu P AB ägs av fastighetsägare, centrumföreningen Centrala Stadsrum och Falu kommun. Tillsammans vill vi bidra till ökad tillgänglighet i Falun. Vårt viktigaste mål är att bidra till en positiv utveckling av staden och dess verksamheter.

Avgifterna ska kunna varieras och tas ut för att styra användningen av de mest attraktiva platserna och stimulera användningen i övriga.

Falu P AB:s styrelse:

Robert Östman
Ordförande
robert@afidab.se

Karl-Erik Pettersson
Vice ordförande
karl-erik.pettersson@falun.se

Jon Bylund
Ledamot
jon.bylund@falun.se

Jessica Nyman
Ledamot
jessica.nyman@dios.se

Mikael Sjöstrand
Ledamot
mikael.sjostrand@hemkop.se

Jonas Lennerthson
Suppleant
jonas.lennerthson@falun.se

Jan-Olov Karlsson Fälth
Suppleant
jan-olov@viforenade.se

Patricia Wallin Granhagen
VD
tel 070-252 59 66

Organisationsnummer: 556783-0632