Skylt med nummer till Falu P

Kontakt

Telefon: 023-108 80

E-post: info@falup.se

Telefontider:
Måndag till fredag, kl. 08.00 – 16.00

För ärenden som gäller överklagan, felanmälan eller EasyPark, hittar du kontaktuppgifter i den blå rutan här på samma sida.

Söker du en specifik avdelning på Falu P?

 

Patricia Wallin Granhagen

VD 
patricia@falup.se
070-2525966

 

Annelie Lindholm

Ekonomi
annelie@falup.se
070-3285166

 

Katarina Lood

Teknisk administration 
katarina@falup.se
070-3041966

 

Katarina Blomqvist

Förvaltning & projektledning  
katarina.b@falup.se
070-3550312

 

Niklas Niva Sjökvist

Kommunikation   
niklas@falup.se
070-2685166

 

Bild saknas

Adam Drynjeff

Kommunikation och sälj    
adam@falup.se
070-2240955

Felanmälan

Aimo Park är Falu P:s entreprenör för parkeringsövervakning.

AIMO PARKS FELANMÄLAN
Telefon: 0771-96 90 01
T. ex. vid hjälp med t.ex. utcheckning eller vid fel på en betalautomat. Öppet dygnet runt.

Överklagan

AIMO PARKS ÖVERKLAGAN
Telefon: 0771-96 90 02
Gäller endast om det står ”Kontrollavgift” på den gula lappen. Öppet helgfri vardag kl 9–12.

Mer information hittar du på Aimo Parks webbplats.

ÖVERKLAGA HOS POLISEN
Telefon: 114 14
Gäller om det står ”parkeringsanmärkning” på den gula lappen.

Om du fått en parkeringsanmärkning och vill överklaga den är det endast Polisen som kan hjälpa dig.

Mer information hittar du på Polisen.se.

Frågor gällande EasyPark

För frågor som rör EasyPark-appen, SMS-betalning eller telefonbetalning, vänligen kontakta EasyPark på:

Telefon: 0770-11 22 00
E-post: support@easypark.se

Mer information hittar du på EasyParks hemsida.

Frågor gällande Aimo Park

För support eller frågor gällande Aimo-appen eller Aimo Parks SMS-tjänst, kontakta Aimo Park på:

Telefon: 0771-96 90 07
E-post: digitalaprodukter@aimopark.se

Mer information hittar du på Aimo Parks hemsida.